Kriptrade

Kripto Para Borsası

/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
/ TRY+undefined%
Kriptrade Akademi
8/25/2022

Bitcoin'in trend üstü tutunma çabası

Her ne kadar gözler Powell’ın konuşmasında olsa da Bitcoin yaklaşık 2 aydır oluşturmaya çalıştığı trendin üstünde tutunmak için büyük uğraş veriyor. Bir başka deyişle BTC, 21,4k ve sonrasında 20,7k desteklerinin üstünde tutunarak toplantıdan çıkacak olası güvercin demeçler öncesi teknik açıdan sinyal verme uğraşında. Fakat geçmiş verilere baktığımızda son 4 Eylül ayında da düşüş göstermiş bir aylık BTC grafiği söz konusu. Mt. Gox borsasının dağıtacağı 140.000 BTC haberinin ise haber sitelerinde pek yer bulmadığını görüyoruz. Sonuç olarak yükseliş ihtimali olsa da geçmiş veriler ve negatif haberlere uygulanan sansür, yükselişin kalıcı olmayacağını ortaya koyuyor.

 

BITCOIN ARZI

Fiyatı belirleyen arz ve talep dengesi, bütün varlıklar için önemli olup BTC arzı değişen talep koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arzdaki değişim bize BTC fiyatı için beklentileri göstermekte olup düşen talep ve fiyat dönemlerinde arzın da azalması fiyat düşüşünü dengelemek için yapılmakta, yani, fiyatın dip seviyeleri gördüğü beklentisini desteklemektedir.

Cryptoquant verilerine göre borsalardaki BTC arzı dün 3.040 adet bugün ise 4.165 adet azalmıştır. Bu durum, talep seviyesine bağlı olarak fiyatın daha yüksek bir seviyede olması gerektiği beklentisini desteklemektedir. 

 

BITCOIN TALEBİ

BTC talebi ise anlık değişen bir veri olması sebebiyle rakamsal olarak ifade edilemeyen fakat açgözlülük ve korku endeksiyle ifade edilen bir veridir. Endeksin yükseliyor olması talebin arttığını dolayısıyla fiyatın yükseleceğini göstermekteyken, endeksin düşüşü ise talebin azaldığını ve fiyatın düşeceğini anlatmaktadır.

BTC talebi ile arzı arasındaki denge sonucu oluşan fiyatı anlamak için arz-talep verilerinin takip edilmesi gerekmekte bu veriler ışığında, fiyatın yönü tayin edilebilmektedir. Fiyatın adil olduğu düşünüldüğünde arz miktarında önemli bir değişim olmazken, yüksek olması gerektiğinde arz miktarı azaltılır veya düşük olması gerektiği beklentisi varsa arz miktarı arttırılır.

Coinglass verilerine göre dün 25 seviyesinde olan endeks bugün 25 seviyesinde bulunmaktadır. 

OPSİYON ANALİZİ

Farklı vadelere sahip son 24 saat içinde işlem gören opsiyonlar baz alınarak BTC fiyat seviyesine bakıldığında 12.000-21.000 USD seviyesinde put, 21.500-30.000 USD seviyesinde call opsiyonlar yoğunlaşmaktadır.

 

Son 24 saatte yazılan bugün tarihli opsiyonlara göre BTC için 19,5k-23k USD fiyat aralığı söz konusudur. 

 

Yarın valörlü son 24 saatteki opsiyonlara bakıldığında ise 18k-24,5k USD aralığında bir fiyatlama beklenmektedir. Opsiyon hacimlerinin yüksek olmasından ötürü Cuma günleri ise önümüzdeki süreçte piyasaya etki etmesi açısından önemli olmaktadır.

 

 

NEO, 176 seviyesi destek 187 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

ONE, 0,387 destek olurken 0,417 direnç seviyesi olmaktadır.

 

ONT, 4,52 destek 4,75 seviyesi ise direnç olarak gözlemlenmektedir.

 

ROSE, 1,13 seviyesi destek 1,62 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

RVN, 0,52 destek seviyesi olurken 0,61 ise direnç olarak dikkat çekmektedir.

 

SAND, 16,44 seviyesi destek 19,94 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

SHIB, 0,00022 destek seviyesi olurken 0,00025 ise direnç olarak dikkat çekmektedir.

 

SLP 0,074 destek, 0,083 ise direnç olarak göze çarpmaktadır.

 

SOL, 628 destek olurken 691 direnç olmaktadır.

 

SXP, 7,26 destek, 7,74 ise direnç seviyeleri olmaktadır.

ABONE OL

Akademi ve analiz
içeriklerine abone olun!

BAŞLAMA REHBERİ

Bir kaç dakika içerisinde başlayın

1

Hesabınızı Oluşturun

Üyelik formunu doldurun, kimliğinizi doğrulayın.

2

Para Yatırın

Mevcut Banka hesabından para transferinizi yapın.

3

Portföyünüzü Yönetin

Alım satım işlemleri için hazırsınız. Dijital kripto dünyasına hoş geldiniz.

Hemen Kayıt Ol, Alım Satıma Başla!